Skip to content
Menu
Doba čítania: 2 min.

Prípadná návšteva Donalda Trumpa na Slovensku by bola osobným a politickým úspechom Roberta Fica

Nedávne vyjadrenie bývalého českého ministra zahraničných veci Ľubomíra Zaorálka (ČSSD) pre CNN Prima NEWS, že by mal navštíviť vo februári Slovensko staronový americký prezident Donald Trump, si zaslúži určitú pozornosť. Podľa exšéfa českej diplomacie túto neoficiálnu informáciu získal od Úradu vlády SR. Čo je však zaujímavé na tomto celom je fakt, že Úrad tvrdenie bývalého českého politika doteraz nepotvrdil ani nevyvrátil. Vzhľadom k tomu, že nemáme k dispozícií oficiálne informácie k tejto veci, nebudeme do úplného detailu premýšľať, čo by príchod Donalda Trumpa na Slovensko znamenal z pohľadu medzinárodných vzťahov.

Čo však môžeme pri tejto príležitosti povedať, sú dve zásadné vyjadrenia Ľubomíra Zaorálka. Tým prvým je fakt, že staronový prezident Donald Trump krátko po svojom novozvolení zavolal Robertovi Ficovi ako prvému európskemu politikovi. Malo to svoju osobnú a politickú logiku. Oboch štátnikov spája okrem spoločných názorov na medzinárodnú politiku, najmä na vojnu na Ukrajine, aj spoločný politický osud. Na Roberta Fica i Donalda Trumpa bol pre ich politické názory spáchaný politicky motivovaný atentát. Chvalabohu neúspešný. Pre oboch štátnikov je tiež pokračovanie nezmyslenej vojny na Ukrajine kontraproduktívne. Ich prípadné rokovanie o tejto téme by našlo pochopenie aj u ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Po druhé Ľubomír Zaorálek na pôde CNN Prima NEWS takisto poznamenal,  že to bol práve Vladimír Putin, ktorý po rokovaní s Robertom Ficom v Moskve ako prvý prišiel s informáciou, že dostal ponuku stretnúť sa s Donaldom Trumpom v hlavnom meste Slovenska. Ak by sa toto stretnutie podarilo sprostredkovať, bol by to osobný a politický úspech premiéra Roberta Fica. V súčasnosti sú to však všetko špekulácie. Jedno je ale isté. Vojnu na Ukrajine je nutné čo najskôr ukončiť.

Otázne samozrejme bude ako sa ku prípadnej návšteve Donalda Trumpa na Slovensku postaví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Posledné skúsenosti so zastavením dodávok zemného plynu cez Ukrajinu na Slovensko, dostali slovensko-ukrajinské vzťahy do bodu mrazu. Čo je však najsmutnejšie na tomto príbehu je postoj Európskej únie ako celku. V mene progresívno-liberálnej ideológie a tvrdej antiruskej politiky, obetovali bruselskí politici a byrokrati energetické a ekonomické záujmy plnohodnotného členského štátu Únie. Netreba však podľahnúť panike. Nový vietor z Washingtonu môže priamo alebo nepriamo prinútiť oportunistických politikov Európskej únie k prehodnoteniu ich doterajšieho nepriateľského postoja voči Ruskej federácii. Veľa tiež napovedia výsledky blížiacich sa predčasných volieb v Nemecku. Každý triezvouvažujúci pozorovateľ vidí, že odpor voči progresívnemu liberalizmu a antiruskej politike v Európe narastá. Bežný Európan už odmieta doplácať vojenské dobrodružstvo Volodymyra Zelenskeho, ktorého najväčšou obeťou sú stratené ľudské životy nielen vojakov, ale aj civilistov.

Aké ponaučenie si teda máme zobrať z rusko-ukrajinského konfliktu? Mier a ľudský život má oveľa väčšiu cenu ako osobné, politické a ekonomické záujmy mocných tohto sveta. Dovolím si povedať, že život človeka musí byť nadriadený nad všetkými ostatnými záujmami. Kto tvrdí opak, buď klame, alebo je bezohľadný cynik, ktorý z pohodlia počítačovej klávesnice moralizuje všetkých naokolo, ktorí nezdieľajú jeho názory. Jedno je tiež isté. Vojna na Ukrajine zmení doterajšie geopolitické postavenie Európy. Slovensko musí byť na tento scenár pripravené. Kroky Roberta Fica nasvedčujú tomu, že si je plne vedomí blížiacich sa zmien, ktoré s určitosťou budú mať dosah na ďalší spoločenský, politický a ekonomický vývoj európskeho kontinentu.

Autor: Matej Mindár

Foto: FB, Ľubomír Zaorálek 

 

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492