Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Free Assange, svietilo na americkej ambasáde v Bratislave a zverejniť pravdu o zločinoch nie je zločin (video)

3.7.2023 (SITA.sk) – V noci sa na budove veľvyslanectva Spojených štátov v centre Bratislavy objavil svetelný nápis „Free Assange“. Zakladateľ a vydavateľ WikiLeaks, ktorého USA žiadajú vydať na stíhanie za zverejnenie tajných dokumentov o vojnách v Iraku a Afganistane, sa v pondelok dožíva 52 rokov.

Okrem výziev za prepustenie Assangea sa na fasáde na Hviezdoslavovom námestí objavila aj fotka zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a text „Zverejniť pravdu o zločinoch, nie je zločin“.

Informuje o tom v tlačovej správe Peter Weisenbacher, riaditeľ mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa k tejto akcii prihlásila.

Ohrozujú slobodu tlače

„Vzhľadom k tomu, že veľvyslanectvo odmieta o kauze Assange diskutovať, rozhodli sa naši aktivisti a aktivistky takýmto spôsobom americkým predstaviteľom pripomenúť, že ohrozujú slobodu tlače. Nerozumieme, ako môžu na jednej strane žiadať Kremeľ, aby prepustil väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha a na druhej strane stíhať Assangea za tú istú prácu,“ konštatuje Weisenbacher, podľa ktorého Assange je na žiadosť americkej vlády už viac ako štyri roky vo väzení vo Veľkej Británii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Assange je nositeľom rovnakého ocenenia Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov ako Ján Kuciak. Je austrálsky občan, držiteľ platného novinárskeho preukazu a nebol uznaný vinným zo spáchania žiadneho trestného činu.

„Spolu s ďalšími mimovládnymi a novinárskymi organizácii vyzývame na jeho okamžité prepustenie. Pod petíciu žiadajúcu jeho prepustenie sme vyzbierali už viac ako 12-tisíc podpisov Slovákov a Sloveniek,“ uviedol riaditeľ IĽP.

O jeho prepustenie žiadajú stovky ľudí

Manželku Juliana Assangea a ich synov prijal v piatok vo Vatikáne pápež František na súkromnej audiencii. Podľa slov Stelly Assange vyjadril obavy o osud zakladateľa WikiLeaks a jeho dlhodobý pobyt v britskej väznici nazval „utrpením“.

Assangeovo prepustenie žiadajú prezidenti Brazílie, Mexika, nemecká ministerka zahraničných vecí, Rada Európy, OBSE a stovky poslancov a poslankýň Európskeho parlamentu a viacerých národných parlamentov. List žiadajúci prezidenta USA Bidena zastaviť stíhanie Assangea a umožniť tak jeho prepustenie nedávno podpísali aj desiatky britských poslancov a poslankýň a amerických kongresmanov.

Jeho prenasledovanie považujú za ohrozenie slobody tlače a prejavu aj najväčšie svetové médiá ako The New York Times, Guardian, Le Monde, El Pais a Der Spiegel. Assange bol už desaťkrát nominovaný na Nobelovu cenu mieru a minulý rok aj na Sacharovovu cenu.

Uniknuté dokumenty aj o Slovensku

Julian Assange bol prvýkrát zatknutý krátko po tom ako v roku 2010 zverejnil uniknuté tajné depeše americkej armády a vlády. Záznamy obsahujú informácie o vojnových zločinoch, vrátane vraždenia civilistov, mučenia a únosoch obyvateľstva a systematickom porušovaní ľudských práv v Iraku, Afganistane a na Guantáname, ako aj korupcii vlád po celom svete.

Uniknuté dokumenty o Slovensku obsahujú napríklad informácia o pôsobení Mariána Kočnera, Štefana Harabina, alebo kauze Pezinská skládka. Slovenský preklad niektorých z týchto dokumentov je na webe wikileaks.sk.

Inštitút ľudských práv sa tejto kauze venuje dlhodobo a usporiadal už viaceré verejné zhromaždenia a diskusie. Na webstránke freeassange.sk sa môže verejnosť zapojiť do výzvy sa prepustenie väzneného vydavateľa.

Viac k témam: investigatívny novinár, Médiá, Novinári, Sloboda tlače
Zdroj: SITA.sk – Free Assange, svietilo na americkej ambasáde v Bratislave a zverejniť pravdu o zločinoch nie je zločin (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492