Ilustračné foto: Pixabay
Spojené štáty podnecujú konflikty v rôznych regiónoch v nádeji, že odvrátia pozornosť Ruska a skomplikujú situáciu na Ukrajine, uviedol na YouTube bývalý americký spravodajský dôstojník Scott Ritter.
Naznačil, že Washington, ktorý cíti, že ukrajinská kríza sa nevyvíja podľa zamýšľaného scenára, sa snaží „vytvoriť chaos“ v iných potenciálne výbušných bodoch v Európe, ako je Kosovo.
Spojené štáty tak podľa ex-rozviedčika dúfajú, že čo najviac skomplikujú život Rusku, ktoré, ak sa zmení geopolitická situácia na kontinente, môže začať upravovať svoje plány.
To všetko opäť dokazuje, že americké úrady vôbec nemyslia na mier a stabilitu v Európe, ide im len o lacné politické body
uzavrel Ritter.
Americký spravodajský dôstojník predtým navrhol, že na Ukrajine by sa čoskoro mohol uskutočniť štátny prevrat a Vladimír Zelenskij by bol buď nútený opustiť krajinu, alebo by zomrel rukou vlastných občanov, ktorí mu už prestali dôverovať.
Ritterova analýza neúspešného úsilia Kyjeva
Fakty na zemi vykresľujú odlišný obraz vo všetkých troch bodoch. Ruské ozbrojené sily dosiahli úroveň prevahy na bojisku na východe Ukrajiny.
Napriek rozsiahlemu úsiliu Západu dodať Ukrajine moderné zbrane, Rusi majú desaťnásobnú prevahu v delostrelectve, čo sa premieta do schopnosti viesť zničujúce presné údery proti ukrajinským vojenským formáciám, veleniu a kontrole a logistickým cieľom, píše Ritter na portály energyintel.com TU , z ktorého sme vybrali podstatnú pasáž.
Povaha vojny na východnej Ukrajine, kde má Rusko desaťnásobnú prevahu v palebnej sile delostrelectva a takmer úplnú kontrolu nad taktickým vzdušným priestorom, vytvorila pomery obetí, ktoré z ukrajinskej perspektívy znemožňujú trvalú bitku.
Ukrajina prešla niekoľkými kolami mobilizácie, pričom vojenská služba bola na masívnej úrovni. Pripravuje sa legislatíva, ktorá umožní odvod niektorých žien a umožní odvod mužov, ktorí boli predtým oslobodení z dôvodu telesného postihnutia.
Naopak, Rusko neuskutočnilo úplnú mobilizáciu a do bojov na Ukrajine vyčlenilo menej ako 20 % svojej bojovej kapacity. Stručne povedané, pre tých, ktorí veria, že ukrajinský konflikt sa pretiahne do akejsi patovej situácie, fakty naznačujú opak. Vyvrcholenie tohto konfliktu už bolo dosiahnuté a Ukrajina ani jej západní podporovatelia nemôžu urobiť nič, aby zabránili strategickému ruskému víťazstvu.
Západné sankcie voči Rusku medzitým tiež nepriniesli želaný účinok. Rusko stále čelí recesii, ale predpovede sa výrazne zmenšujú po tom, ako vysoké príjmy z ropy a plynu a kroky na stabilizáciu ekonomiky zabránili finančnému kolapsu.
Sankcie určite neviedli ku kapitulácii Moskvy
Dopad na Západ bol naopak oveľa väčší: Európa a USA čelia hospodárskej recesii a kríza odhalila nepeknú pravdu o ich závislosti od ruskej energie a nedostatku ekonomicky životaschopných alternatív. Európa už prejavuje trhliny vo svojej fasáde jednoty, keďže ekonomická realita prevažuje nad politickým pózovaním. Faktom je, že pre Európu a USA sa to na ekonomickom fronte len zhorší, pretože skutočné a zmysluplné dôsledky ich kolektívnych činov ich budú prenasledovať.
Ako sa ekonomiky v Európe začínajú rúcať, tvrdej realite čelia politici, ktorí si uvedomili, že ich budúca politická životaschopnosť je ohrozená kvôli rozhodnutiam, ktoré urobili v súvislosti s Ruskom. Európska jednota eroduje, keďže si stále viac lídrov uvedomuje, že nikdy neexistoval životaschopný „plán B“, pokiaľ ide o nahradenie ruskej energie.
Protiruské nálady nezohrievajú dom, nedávajú jedlo na stôl ani neposkytujú zmysluplné zamestnanie. Toto je nová politická realita v Európe, ktorú si EÚ ešte musí plne uvedomiť.
Informačný servis: Kto je Scott Ritter
Obr.: Scott Ritter. Zdroj: Newsweek
Scott Ritter je bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty, ktorého služba počas viac ako 20-ročnej kariéry zahŕňala služobné cesty v bývalom Sovietskom zväze, kde vykonávala dohody o kontrole zbrojenia, slúžil v štábe amerického generála Normana Schwarzkopfa počas vojny v Perzskom zálive a neskôr ako hlavný zbrojný inšpektor pri OSN v Iraku v rokoch 1991-98.
Ritter sa neskôr stal kritikom zahraničnej politiky Spojených štátov na Blízkom východe. Pred inváziou do Iraku v marci 2003 uviedol, že Irak nemal žiadne zbrane hromadného ničenia.
-red3-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/americky-rozviedcik-varuje-pred-novou-taktikou-usa-na-ukrajine/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia