Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Nedávny test balistických rakiet v USA podporuje opätovnú nuklearizáciu sveta

Ilustračné foto: Wyoming Tribune Eagle

Účelom je ukázať silu amerického vojnového arzenálu, čo uvedie ostatné krajiny do stavu pohotovosti.

Jadrové napätie rastie čoraz viac. Americká armáda 16. augusta uviedla, že vykonala test s medzikontinentálnou balistickou raketou Minuteman III. V oficiálnom vyhlásení bolo tiež informované, že operácia bola už predtým naplánovaná, pretože bola odložená, aby sa predišlo narastajúcemu napätiu s Pekingom počas čínskej demonštrácie sily v blízkosti Taiwanu začiatkom tohto mesiaca. Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu Washington považoval súčasný moment za „najvhodnejší“ pre tento manéver.

Raketa bola vypustená zo základne Vandeberg Space Force v Kalifornii a preletela približne 6 760 km. Vojenskí hovorcovia uviedli, že samohybný projektil bol neozbrojený a vybavený skúšobným návratovým modulom.  Vo vyhlásení sa navyše jasne uvádza, že cieľom misie bolo demonštrovať pripravenosť jadrových síl USA.

„Letci z Globálneho štrajkového veliteľstva vzdušných síl odpálili neozbrojenú medzikontinentálnu balistickú raketu Minuteman III vybavenú testovacím návratovým modulom zo základne Vandenberg Space Force Base v Kalifornii, 16. augusta o 00:49 tichomorského času, aby demonštrovali pripravenosť amerických jadrových síl a poskytnúť dôveru v smrteľnosť a účinnosť národného jadrového odstrašovania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Minuteman III , vyrobený spoločnosťou Boeing, je raketa s jadrovou schopnosťou a vysokou ničivou silou. V súčasnosti je táto raketa kľúčovým prvkom strategického arzenálu americkej armády. Zbraň má dostrel cez 9 660 km a môže cestovať rýchlosťou približne 24 000 km za hodinu. Minuteman III je tiež považovaný za súčasť takzvanej americkej „nukleárnej triády“ spolu s balistickou raketou Trident odpaľovanou z ponorky a jadrovými zbraňami, ktoré nesú strategické bombardéry s dlhým doletom.

Plukovník Chris Cruise, veliteľ 576. letky na testovanie letov, komentoval relevantnosť testu:

„Nemýľte sa – naša jadrová triáda je základným kameňom národnej bezpečnosti našej krajiny a našich spojencov na celom svete (…) Toto naplánované skúšobné spustenie demonštruje, ako naša národná flotila ICBM ilustruje našu pripravenosť a spoľahlivosť zbraňového systému.

Je to tiež skvelá platforma na preukázanie zručností a odborných znalostí nášho personálu údržby strategických zbraní a našich posádok rakiet, ktoré zachovávajú neochvejnú ostražitosť pri obrane vlasti.

Je potrebné spomenúť, že testy s týmto zariadením boli predtým Spojenými štátmi zrušené najmenej dvakrát, jeden v apríli a druhý začiatkom augusta. Prvé zrušenie bolo motivované potrebou vyhnúť sa jadrovému napätiu s Ruskom uprostred špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Druhý bol spôsobený napätím s Čínou v súvislosti s návštevou Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji.

Čo však nie je jasné, je, prečo momentálny moment považovala americká armáda za vhodný na uskutočnenie tohto typu testu. Napätie s Ruskom a Čínou neprestalo – dokonca ani nekleslo.

Washington pokračuje v destabilizácii bezpečnosti východnej Európy posielaním zbraní ukrajinskej vláde, aby „oddialil“ ruské víťazstvo na Ukrajine – aj keď je dobre známe, že tieto zbrane sa používajú na zasiahnutie civilných cieľov a jadrových elektrární (Záporožie).

V rovnakom zmysle, provokácie proti Číne sú stále na vzostupe, s nedávnymi novými návštevami amerických predstaviteľov na ostrove, a to aj po neustálych čínskych odkazoch pre USA, aby zastavili porušovanie suverenity Pekingu.

Takže v skutočnosti možno americký test interpretovať iba ako skutočnú demonštráciu sily. 

Napriek predchádzajúcim zrušeniam nebol výber aktuálneho momentu motivovaný „stabilnejším“ scenárom – pretože taký nie je. Voľba bola urobená práve preto, aby uprostred globálnej bezpečnostnej krízy ukázala svetu silu amerického vojnového arzenálu.

Okrem toho ide očividne o reakciu na čínske vojenské aktivity v Taiwanskom prielive vzhľadom na to, že táto otázka je v súčasnosti hlavným globálnym ohniskom napätia.

Výsledok amerického postoja bude len jeden: ešte viac podporiť militarizáciu a renuklearizáciu sveta. V blízkej budúcnosti sa očakáva, že sa americké konkurenčné krajiny dostanú do stavu pohotovosti – vrátane jadrovej pohotovosti v prípade mocností, ktoré majú túto technológiu.

Napríklad severokórejská vláda podľa posledných správ plánuje nový jadrový test. S odpálením balistických rakiet zo strany USA je pravdepodobné, že projekty v tomto smere sa zintenzívnia. Niečo podobné možno povedať o Iráne, od ktorého sa očakáva, že zoči-voči hrozbe USA bude ešte odolnejší pri rokovaniach o novej jadrovej dohode.

USA opäť presadzujú renuklearizáciu medzinárodnej politiky.

Je nerozumné, aby krajina provokovala svojich rivalov a potom, tvárou v tvár reakciám, rozhodla sa ich odradiť odpálením rakiet. Washington musí pochopiť, že multipolárny svetový poriadok sa bude budovať prostredníctvom multilaterálneho dialógu a neintervencionizmu, nie prostredníctvom vojenského zastrašovania.

Lucas Leiroz de Almeida

O autorovi: Lucas Leiroz de Almeida je výskumný pracovník v oblasti sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro; geopolitický konzultant. 

 

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nedavny-test-balistickych-rakiet-v-usa-podporuje-opatovnu-nuklearizaciu-sveta/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492