Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

USA menia Európu na prednú líniu jadrovej konfrontácie s Ruskom: Mini atómové bomby B61-12 na prvý jadrový útok čoskoro v Taliansku, Belgicku, Nemecku či Holandsku

Ilustračné foto: atómová bomba B61-12. Zdroj: The Drive

„Začína sa výroba jadrovej bomby B61-12,“ oznámili Sandia National Laboratories zo Spojených štátov. B61-12, ktorá nahrádza predchádzajúcu B61 nasadenú USA na Aviano a Ghedi a ďalších európskych základniach, je nový typ zbrane.

Má jadrovú hlavicu so štyrmi možnosťami výkonu, voliteľnými v závislosti od cieľa, ktorý má byť zničený. Nespúšťa sa vertikálne, ale vo vzdialenosti od cieľa, na ktorý je nasmerovaný navádzaný satelitným systémom.

Dokáže preniknúť pod zem a explodovať hlboko, aby zničil bunkre veliteľského centra pri prvom jadrovom údere.

B61-12, klasifikované ako „nestrategické jadrové zbrane“, sú rozmiestnené v Európe – v Taliansku, Nemecku, Belgicku, Holandsku, Británii a pravdepodobne aj v ďalších krajinách – v dostatočnej vzdialenosti, aby zasiahli Rusko. Majú tak útočné schopnosti podobné tým, ktoré majú strategické zbrane.

Ďalšie typy amerických zbraní v Európe proti Rusku

Ďalším systémom jadrových zbraní, ktorý sa Spojené štáty chystajú nainštalovať v Európe proti Rusku, sú pozemné rakety stredného doletu. Môžu byť vypustené aj zo zariadení „protiraketového štítu“, ktoré rozmiestnili USA na základniach v Deveselu v Rumunsku a Redzikowo v Poľsku a na palube piatich vojnových lodí plaviacich sa v Stredozemnom, Čiernom a Baltskom mori blízko Ruska.

To, že takéto inštalácie majú útočné schopnosti, potvrdzuje aj samotný Lockheed Martin. Načrtáva charakteristiky vertikálneho odpaľovacieho systému Mk 41, ktorý sa používa v pozemných aj námorných inštaláciách, špecifikuje, že je schopný odpaľovať „rakety pre všetky misie, obranné aj útoky na veľké vzdialenosti, vrátane riadených striel Tomahawk“. Tie môžu byť vyzbrojené jadrovými hlavicami.

USA tak menia Európu na prednú líniu jadrovej konfrontácie s Ruskom, ktorá je ešte nebezpečnejšia ako studená vojna.

 Manlio Dinucci

O autorovi: Manlio Dinucci,  ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

Tento článok bol pôvodne publikovaný na byoblu.

 

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/usa-menia-europu-na-prednu-liniu-jadrovej-konfrontacie-s-ruskom-mini-atomove-bomby-b61-12-na-prvy-jadrovy-utok-coskoro-v-taliansku-belgicku-nemecku-ci-holandsku/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492