Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Zastavenie tranzitu ropy cez Družbu môže byť pomsta Bruselu Maďarsku

Ilustračné foto. Zdroj: AFP 2022 / Attila Kisbenedek

Maďarsko považuje zastavenie tranzitu ropy cez Družbu za technický problém

Maďarská strana žiada o čo najrýchlejšie obnovenie dodávok ropy cez ropovod Družba do krajiny, uvádza tlačové oddelenie maďarskej vlády. Podľa maďarského kabinetu je zastavenie tranzitu spôsobené „technickým“ problémom.

Transnefť už skôr potvrdila, že 4. augusta Ukrtransnafta zastavila prečerpávanie ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodného systému Družba do Maďarska, Česka a Slovenska, keďže ruská strana nemôže zaplatiť za tranzit v rámci sankcií EÚ.

„Pokiaľ vieme, odstávku ropovodu Družba spôsobil technický problém. Maďarská strana sa snaží aj petíciou riešiť situáciu a čo najskôr obnoviť dodávky. Domáce dodávky sú zabezpečené na niekoľko týždňov kvôli dostupným rezervám,“ píše sa v správe.

Maďarsko žiada urýchlené obnovenie tranzitu

Maďarská strana tiež uviedla, že v rámci možností žiada o urýchlené obnovenie tranzitu, keďže dostupné zásoby pre domáce dodávky by mali vydržať len niekoľko týždňov.

Pripomeňme, že 4. augusta bol podnikom Ukrotransnafta zastavený tranzit cez južnú vetvu ropovodu Družba. Zastavenie tranzitu bolo odôvodnené neschopnosťou Ruska zaplatiť za tranzit pre sankcie z Európy. Spôsobil to postoj Ukrajiny, odkiaľ sa finančná tranža vrátila späť do Ruska s odôvodnením, že to neumožňujú uvalené sankcie EÚ na Rusko.

Slovensko, Maďarsko a Česko si pritom v Bruselu vyrokovali výnimky, ktoré by mali platiť od 18 mesiacov až po tri roky.

Médiá píšu, že v zložitej situácii sa ocitli Maďarsko, Česko a Slovensko, ktoré nemajú iné zdroje „čierneho zlata“. Šiesty balík sankcií obsahoval práve výnimky týkajúce sa viacerých krajín, ktoré neboli schopné nikde inde nakupovať ropu v požadovaných objemoch a získavali tak cenný zdroj cez ropovod Družba.

Má v tom prsty Brusel?

Tentoraz však Európska únia nezávisle prerušila nesporný kanál. „Predpoklady sú banálne – prijatie siedmeho balíka sankcií a flákanie európskych úradníkov, ktorí sa opäť neunúvali zhodnotiť existujúce riziká, aké problémy môžu mať krajiny EÚ po prijatí úžasných a mimoriadne premyslených sankcií voči Ruská federácia,“ povedal Frolov.

Hovorca pre REN TV povedal, že Ukrajina, ktorá je v právnej oblasti EÚ, nebola schopná prijať platbu za tranzit ruskej ropy cez jej časť ropovodu Družba.

„Nemôže to urobiť pre obmedzenia, ktoré boli zahrnuté v siedmom balíku sankcií, ktorý Európska únia nedávno prijala. Keďže dodávky sú založené na princípe platby vopred, teraz sú prerušené,“ dodal odborník.

Pochyboval, že by sa situácia mohla natiahnuť dostatočne dlho na to, aby Maďarsko a ďalšie krajiny zažili šok zo súčasných obmedzení. V prípade vážneho oneskorenia však môžu nastať určité problémy.

„Počkajú na vyriešenie situácie. Vystúpiť môžu, len ak pribehnú do Bruselu a povedia:“ Čo to robíš, Herodes. „A v Bruseli sa nejako pokúsia situáciu vyriešiť platbou,“ vysvetlil Frolov.

Problém s platbami a európskym regulátorom

Igor Juškov, vedúci analytik Národného fondu energetickej bezpečnosti, v rozhovore pre Izvestija dodal, že situácia s tranzitom súvisí s nejednotnosťou obmedzení. Európsky regulátor podľa neho nemusí mať predpisy na uskutočnenie takejto platby.

„Platba Transneftu Ukrtransnafta za poskytnutú službu tam jednoducho neprejde a oni hovoria, že ropu nebudú čerpať zadarmo a ani ju neprečerpajú. Ale platba nie je zakázaná ani z hľadiska Európskej sankcie. „Aby to prešlo, špeciálny európsky regulátor hovorí, že áno, schvaľujem, ale nemám predpisy: neviem, ako vo všeobecnosti dať povolenia alebo zamietnuť,“ vysvetlil odborník.

Pripúšťa, že

takáto „nedôslednosť“ môže byť zo strany európskych predstaviteľov zastretou pomstou voči Maďarsku. Faktom je, že Budapešť mesiac a pol nedovolila prijať šiesty balík protiruských sankcií.

Analytik zároveň ako riešenie problému navrhuje jednoduchú schému – ak sú náklady na tranzit zahrnuté v cene ropy, kupujúci si to budú môcť zaplatiť sami a zásoby sa zachovajú.

Ropovod Družba je najdlhší ropovod na svete, začínajúci v ruskej Samare a vedúci cez Bielorusko, Poľsko, Nemecko a Ukrajinu (severná vetva) a do Maďarska, Slovenska a Česka (južná vetva).

-red2-

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/zastavenie-tranzitu-ropy-cez-druzbu-moze-byt-pomsta-bruselu-madarsku/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492