Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Biskup Strickland o exkomunikácii arcibiskupa Vigana: Mali by sme sa bližšie pozrieť na Vatikán, ktorý funguje týmto spôsobom

Minulý týždeň bola Vatikánom oficiálne ohlásená exkomunikácia bývalého apoštolského nuncia v USA a niekoľkoročného kritika súčasného smerovania Cirkvi, Carla Maria Vigana. Jav, ktorý podľa progresívnych teológov patrí len do údajných temných čias Cirkvi – exkomunikácia, sa odrazu vynoril zo zabudnutia napriek tomu, že v prípade záplavy súčasných heterodoxných kňazov a prelátov odpočíval pokojne uzamknutý v cirkevnom kánonicko-právnom múzeu.

Avšak to nie je všetko. Napríklad výčiny P. Jamesa Martina SJ boli „potrestané“ tak, že bol povolaný pápežom do funkcie poradcu, Timothy Radcliff OP bol za „trest“ ustanovený za oficiálneho duchovného kouča alias trénera počas Synody o synodalite, Mons. Tomáš Halík reční novovysväteným biskupom vo Vatikáne, kardináli Hollerich, Zuppi a Grech sa otvorene chystajú meniť Katechizmus a morálne učenie Cirkvi a za trest zbierajú bohatú úrodu oficiálnych funkcií a chválospevov.

Biskup Joseph Strickland
zdroj: youtube.com

K tejto podozrivej disproporcii vo vzťahu k arcibiskupovi Viganòvi a k iným porušovateľom pravidiel sa vyjadril najnovšie vo svojom vyhlásení aj americký biskup Joseph Strickland. Jeho slová upriamujú pohľad práve na túto podozrivú jurisdikčnú schizofréniu, ktorá nám signalizuje, že s exkomunikáciou arcibiskupa Vigana nemusí byť všetko tak, ako to prezentujú jeho odporcovia, bez toho, aby sme si idealizovali a nekriticky odobrovali konanie samotného Vigana. Ten bol súčasťou vatikánskeho aparátu ako nuncius až do roku 2016 bez toho, aby v tejto funkcii cítil potrebu otvorene kritizovať a opisovať všetky prechmaty, bludy a útoky na tradíciu, ktoré sa v Cirkvi oficiálne dejú už od 60. rokov 20. storočia. Zúčastňoval sa na nich celé roky a jeho otvorená kritickosť povážlivo koliduje s dátumom jeho odchodu do dôchodku.

To samozrejme nič nemení na oprávnenosti či neoprávnenosti obvinení, ktoré predniesol Viganò ohľadom súčasnej Cirkvi a na ktoré by mal Vatikán predovšetkým reagovať verejným faktickým vyvrátením jednotlivých obvinení. To však evidentne urobiť nemôže, pretože bez ohľadu na možné pochybenia zo strany arcibiskupa Vigana, jeho obvinenia súčasného vedenia Cirkvi sú založené na do očí bijúcich faktoch.

Text biskupa Stricklanda prinášame celý a bez zásahov:

Ocitli sme sa v zvláštnom momente cirkevných dejín, keď arcibiskup Viganò bol exkomunikovaný rýchlo, zatiaľ čo Theodore McCarrick po tom, ako vyšli najavo roky jeho zločinov proti Cirkvi, zostal neexkomunikovaný.

Mali by sme sa bližšie pozrieť na Vatikán, ktorý funguje týmto spôsobom. Namiesto toho, aby sa zaoberal vážnymi otázkami a obvineniami, ktoré arcibiskup Viganò vzniesol, je tento okamžite odstránený z Cirkvi so zjavným motívom umlčať ho. Medzitým McCarrick a dlhý zoznam ďalších propagovali kultúru, ktorá ignoruje alebo chce zmeniť cirkevné učenie a ich hlasy sú povolené a dokonca otvorene podporované.

Zdá sa, že nám ostali len kamene, aby sme mohli volať po spravodlivosti, pretože hlasy verných učeníkov sú nemé, ignorované alebo dokonca umlčané.

Roberto de Mattei napísal o pápežovi sv. Piovi V.: „Nový pápež sa zdal byť mužom, ktorého vedie len túžba obnoviť starodávnu nádheru Svätej stolice pomocou zlepšovania zvykov a boja proti omylom.“

Nech nám tento citát pripomína, že „nádhera Svätej stolice“ má byť vždy o sláve Ježiša Krista. Neexistuje žiadna nádhera bez vernosti Kristovi a jedinou hodnotou svetskej nádhery je to, že nás smeruje k Bohu.

BM

Zdroj: LifeSiteNews, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com

PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 €
10 €
20 €
50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

The post Biskup Strickland o exkomunikácii arcibiskupa Vigana: Mali by sme sa bližšie pozrieť na Vatikán, ktorý funguje týmto spôsobom first appeared on .

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492