Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Hlas v druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku už odovzdalo takmer 60 percent voličov, ide o najvyššiu účasť od roku 1981 (foto)

7.7.2024 (SITA.sk) – Tri hodiny pred zatvorením volebných miestností v nedeľňajšom druhom kole predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku svoj hlas odovzdalo už 59,71 percenta oprávnených voličov. Ide o najvyššiu volebnú účasť v tomto čase volebného dňa od roku 1981.

Výsledkom volieb by mohlo byť historické víťazstvo krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej alebo roky politicky patovej situácie. O predčasných voľbách rozhodol francúzsky prezident Emmanuel Macron rozpustením parlamentu po tom, ako jeho centristi utrpeli začiatkom júna porážku vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Druhé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku (fotografie)

V prvom kole francúzskych predčasných parlamentných volieb, ktoré bolo 30. júna, dosiahlo protiimigrantské nacionalistické Národné združenie svoj historicky najlepší výsledok.

Prieskumy medzi prvým a druhým kolom naznačovali, že Národné združenie pravdepodobne v 577-člennom Národnom zhromaždení čiže dolnej komore parlamentu obsadí najviac kresiel ale nezíska 289 mandátov potrebných na parlamentnú väčšinu.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Národné združenie, Národné zhromaždenie, Parlamentné voľby vo Francúzsku, Volebná účasť
Zdroj: SITA.sk – Hlas v druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku už odovzdalo takmer 60 percent voličov, ide o najvyššiu účasť od roku 1981 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492