Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Ruský súd nariadil zatknutie Navaľnej, nemecký kancelár verdikt označil ako zatykač proti túžbe po slobode a demokracii

10.7.2024 (SITA.sk) – Ruský súd nariadil zatknutie vdovy po zosnulom opozičnom lídrov Alexejovi Navaľnom. Súdne konanie v Moskve sa uskutočnilo v neprítomnosti Julije Navaľnej, keďže žije v zahraničí.

Teraz jej pri návrate do vlasti hrozí zatknutie za údajné zapojenie sa do extrémistickej skupiny. Úrady nešpecifikovali obvinenia voči Navaľnej, ale pravdepodobne súvisia s tým, že Navaľného protikorupčnú nadáciu evidujú ako extrémistickú organizáciu.

Navaľná na rozhodnutie súdu reagovala na sociálnej sieti X s tým, že trestne stíhať by mali ruského vodcu Vladimira Putina. Podľa jej hovorkyne Kiry Jarmišovej verdikt uznáva Navaľnej „zásluhy“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz na X odsúdil verdikt moskovského súdu ako „zatykač proti túžbe po slobode a demokracii“. Zároveň vyzdvihol to, že Navaľná pokračuje v odkaze svojho manžela.

Alexej Navaľnyj bol najhlasnejší kritik Putina a zomrel vo februári v arktickej trestaneckej kolónii, kde si odpykával 19-ročný trest za extrémizmus. Vo väzbe bol od roku 2021, keď ho zatkli po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou. Navaľná z jeho smrti viní Putina. Kremeľ účasť na Navaľného otrave aj smrti popiera.

Viac k témam: Nemecký kancelár, Ruská opozícia, Ruský prezident, smrť Alexeja Navaľného, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Ruský súd nariadil zatknutie Navaľnej, nemecký kancelár verdikt označil ako zatykač proti túžbe po slobode a demokracii © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492