Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Pellegrini nereagoval na výzvu vetovať lex atentát, Organizácia Amnesty International Slovensko vyjadrila sklamanie

11.7.2024 (SITA.sk) – Amnesty International Slovensko vyjadrilo sklamanie, že prezident Peter Pellegrini nereagoval na ich výzvu, aby vetoval takzvaný lex atentát. Na vetovanie zákona ho vyzvali listom, pod ich výzvu pre hlavu štátu sa podpísalo takmer 10-tisíc ľudí.

Ako uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda v reakcii na Pellegriniho podpis predmetného zákona, považujú za absurdné, že v štáte, ktorý sa hlási k ochrane ľudských práv, bolo v zrýchlenom konaní parlamentom obmedzené právo na zhromažďovanie.

„Tento zákon obmedzuje viaceré ľudské práva – okrem práva na pokojné zhromažďovanie aj právo na slobodu prejavu, slobodu združovania a právo na prístup k informáciám,“ vraví Sloboda.

Riaditeľ Amnesty International Slovensko tiež poukázal, že takéto plošné zákazy práva na zhromažďovanie, bez ohľadu na konkrétne okolnosti prípadu, nie sú v súlade s Európskym dohovorom pre ľudské práva. Sloboda dodal, že ide o neprimerané obmedzenie slobody zhromažďovania.

Viac k témam: atentát na premiéra, Európsky dohovor o ľudských právach, Lex-atentát, Ochrana ľudských práv, Právo, Prezident Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini nereagoval na výzvu vetovať lex atentát, Organizácia Amnesty International Slovensko vyjadrila sklamanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492