Skip to content
Menu
Menej ako 1 minútaDoba čítania: min.

Nemecká ministerka zahraničia Baerbocková už neplánuje kandidovať na post kancelárky v nasledujúcich voľbách

11.7.2024 (SITA.sk) – Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vo svojich stredajších vyjadreniach uviedla, že neplánuje kandidovať na post nemeckej kancelárky v nasledujúcich národných voľbách.

Ministerka v Scholzovej vláde

Povedala, že v čase viacerých kríz sa chce sústrediť na diplomaciu. Baerbocková vytiahla stranu Zelených medzi popredné nemecké politické strany.

V parlamentných voľbách skončili Zelení na treťom mieste za stredoľavými sociálnymi demokratmi súčasného kancelára Olafa Scholza a kresťanskými demokratmi z CDU. Následne sa Baerbocková sa stala ministerkou zahraničných vecí v Scholzovej vláde.

Ďalšie národné voľby sa očakávajú na jeseň roku 2025. V rozhovore pre CNN počas samitu NATO vo Washingtone, ktorý odvysielali v stredu, sa Baerbockovej pýtali, či zvažuje kandidatúru na najvyšší post v krajine.

Politická zodpovednosť v čase kríz

„Je zrejmé, že svet je úplne iný ako v čase posledných nemeckých národných volieb,“ odpovedala, pričom poukázala na rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu, vojnu medzi Izraelom a Hamasom a potrebu „väčšej diplomacie“.

Baerbocková povedala, že v časoch kríz jej „politická zodpovednosť“ znamená „nebyť viazaná kandidatúrou na post nemeckého kancelára“. Povedala, že bude naďalej využívať všetku svoju energiu ako ministerka zahraničných vecí na budovanie dôvery a spolupráce, pretože s tým počíta tak veľa partnerov na celom svete.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Nemecká ministerka zahraničných vecí, Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO
Zdroj: SITA.sk – Nemecká ministerka zahraničia Baerbocková už neplánuje kandidovať na post kancelárky v nasledujúcich voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte nás

OZ Televízia Veci Verejné

IBAN: SK76 7500 0000 0040 3272 1492